Ohlédnutí za patnácým ročníkem

4.12.2013

A další ohlédnutí za patnáctým ročníkem, tentokrát Popelkovic objektivem a i s použitím záběrů letošního opět vydařeného NaFESTU... Děkujeme! Reportáž můžete shlédnout zde!

Večery s Kotlíkem pokračují!!!

4.12.2013

Rajbas právě oslavil 15 let svého trvání a máme zde další jubileum. Večery s Kotlíkem slaví letos v prosinci 20 let! Přijďte to oslavit s námi! Za těch 20 let jsme procestovali pěkný kus světa. V tento speciální večer si ukážeme, jak promítání vypadalo dříve a jak může vypadat dnes. Našimi hosty budou Honza Vlasák, který nás pěkně po staru zavede na Sibiř a dále Matěj Boháč, výborný český stereofotograf nás vezme do indického Ladakhu a to rovnou ve 3D! Promítání se uskuteční 14.12. v čajovně Ulita od 17 hodiny.

(sobota 14.12, Klub Ulita v 17:00 hod. HONZA VLASÁK: SIBIŘ; MATĚJ BOHÁČ: LADAKH 3D)

Výběr fotografií z Rajbasu!

4.12.2013

Na našich Facebookových stránkách můžete shlédnout fotogalerii z letošního Rajbasu!

Výběr z NAFESTU

29.11.2013

Letos se v soutěži NaFEST utkalo celkem 6 týmů, což je nový rekord. Měli jsme možnost vidět jak staré známé tváře, tak úplné nováčky v této jedinečné soutěži. Porota to měla velmi těžké, jako vždy. Každý snímek nečím oslnil. Výběr z letošního NaFESTu můžete shlédnout zde.

Stopy na hrebeni

22.11.2013

Západní, Vysoké a Belianske Tatry. Spojuje je krásny, logický, dlouhý hřeben. Je na něm víc než 130 vrcholů, věží a štítů. Přejíst (spíše přelést) celým tímto hřebenem v zime bez jakékoliv podpory, bez obcházení štítů a slézání do dolin bylo a stále je obrovskou výzvou. Dva kamarádi zde zažijí příběh, který se dosud nepodařil ždnému družstvu. Je to příběh odvahy i strachu, silné touhy i beznaděje, vytrvalosti ale i bolesti. Je to příběh přátelství.

(neděle 24.11, Kino Blansko, 13:00 hod., STOPY NA HREBENI, režie Pavol Barabáš, 53 min. SK 2013)

Oslavte s námi 15 let!

22.11.2013

Přijeď na fesťák a oslav to s námi! Festival Rajbas slaví letos 15 let od svého založení. Pro nejrychlejší z Vás jsme připravili malé sobotní překvapení, v podobě stylových placek. Proto neváhejte, přijdte a odneste si domů nejenom spoustu nových zážitků.

Poplach na Dunajské deltě

21.11.2013

Dunaj se vlévá do moře mohutnou deltou, která svými říčními rameny objímá neuvěřitelně krásný přírodní ráj. Po staletí tady žili lidé, jejichž přirozeným způsobem obživy byl rybolov. Dnes však staří rybáři umírají hladem. Co je toho příčinou? Proč bijí zvony v Dunajské deltě na poplach? Odpovědi uvidíme a uslyšíme v neděli ve filmu režiséra Marka Srby.

(neděle 24.11, Kino Blansko, 14:00 hod., POPLACH V DUNAJSKÉ DELTĚ, režie Marek Srba, 49 min. ČR 2013)

S Jurajem o Horomateriálu

21.11.2013

Nestává se často, že někdo přijde sám od sebe a nabídne podporu festivalu. Jedním z takových je Juraj Kožiak. S jeho zájmem o horolezectví souvisí i jeho podnikání a firma Horomateriál. Zeptali jsme se ho proč se rozhodl podpořit právě náš Rajbas.

Rozhovor s Faustem

20.11.2013

Patrik Faust Minář se spolu s Čikem opět chystá na moderování sobotního programu a letos premiérově i na KARAOKE PÁRTY. Zajímá vás jak osobní vztah vztah má k téhle zábavě? Co se mu líbí na rajbasáckém publiku a hlavně jaké bude festivalové počasí? Vše se dozvíte v rozhovoru zde.

Nestihli jste v pátek? Nevadí.

18.11.2013

Kdo nestihl premiéru prvního 3D českého dokumentu DOMINO, hra v podkroví Ztraceného světa, to může částečně napravit. Neuvidí sice jak se na knihu při křtu sypou venezuelské perly, ale jinak film, kniha i všichni čtyři pánové viz foto budou na Rajbasu. Richard Bouda a Marek Audy (na fotce zleva) přestaví film i unikátní kolorované sto let staré 3D fotografie od Karla Absolona. Petr Horký zde uvede dokonce dva pořady a Mirek Náplava se přestaví v roli superstár porotce filmové soutěže o Cenu srdcaři.cz.

Karaoke - Píseň za ponožku!

14.11.2013

Karaoke (z japonského kara - prázdný a ōkesutora - orchestr) je forma zábavy, kde amatérský zpěvák zpívá do hudebního základu. Ze známých populárních písní je odstraněn hlas původního interpreta a slova písně se zpěvákovi zobrazí na obrazovce či plátně. Tato skvělá zábava je velmi populární zejména v Japonsku a Jihovýchodní Asii. V Evropě, snad s výjimkou Německa a Velké Británie, se doposud většího zájmu nedočkala. Změní se tohle po RAJBASU? Akci „píseň za ponožku“ podpoří KLIMATEX.

Pozvánka vystupujícím z předchozích let

13.11.2013

Spočítat všechny lidi, kteří se kdy aktivně zapojili do festivalového programu, už asi nepůjde. Dali jsme si však práci a vypsali alespoň seznam jmen těch, kteří zde v předchozích ročnících, měli svou prezentaci. A je to pěkná řádka jmen. Někteří se na festival opakovaně vrátili, aby zde prezentovali svá další dobrodružství, nebo jen tak pro atmosféru festivalu s duší. Všechny opět srdečně zveme na 15. ročník. Volný vstup a pozvání bude platit (pro vystupující na některém z Rajbasů) i pro další ročníky a seznam budeme průběžně doplňovat. RAJBAS je přece především o setkání.

FESTIVALOVÝ PLAKÁT

9.11.2013

Co říkáte na letošní plakát Rajbasu? Autorem ústřední fotky je Lenka Klicperová. Pořídila ji v Nigeru a ten týpek na ní patří ke kočovnému kmeni Wodaabe. Víc o týdnu volné lásky a slavnostech, kde se tančí gerewol, se dozvíme na její prezentaci. Kdyby někdo chtěl pomoci s vyvěšením plakátu (třeba ve škole, v klubech, sportovištích atd..), tak se moc rádi dohodneme na předání
(horizont.cz|at|seznam.cz, 723 091 241).

3D nemusí být jen kino

5.11.2013

Marek Audy na Rajbasu představí nejen 3D film, ale i 3D knihu. Autorova nová kniha nese shodný název s filmem, který právě spolu s Richardem Boudou dokončil, tedy “DOMINO, HRA V PODKROVÍ ZTRACENÉHO SVĚTA“. Na rozsahu 208 stran najdete 160 fotografií, 80 stereoskopických fotografií (3D), stereoskop a faksimile starých map. Nedočkavci si knihu mohou zakoupit už týden před Rajbasem v pátek 15.11., kdy v blanenském kině od 16:30 hodin proběhne společně česká premiéra filmu a křest knihy.

Mirda Šmukař zve do Etiopie

3.11.2013

Dva chlopy z Moravy, Roman a Mirek, se vydali na dobrodružství do hor africké Etiopie. Bylo jim dovoleno vidět nekoupací hroší jezero Tana s jeho kláštery a vodopády modrého Nilu, cestami necestami se vydali přes královský Gondar na trek v úžasných Simien mountains s vrcholem Ras Dashen 4620 m.n.m.; bloumali legendárním Aksumem s obelisky a památkami; treky nezapomenutelnou oblastí kolem LALIBELY a řeky Jordán jednoho z nejstarších křesťanských míst světa; přes roztodivnosti a rozdílnosti východního HARARU,...

(sobota 23.11, Dělnický dům, 15:30hod., MIRDA ŠMUKAŘ: ETIOPIE)

Předrajbasové Pyreneje!!

1.11.2013

Věděli jsme, že v Pyrenejích je krásně, ale netušili jsme, jak moc. Pyreneje vás prostě dostanou. Hluboké vápencové kaňony, strmé štíty, bezpočet vodopádů, malebná plesa, minimum jídla (většinou), minimum lidí, zato těch kytek....

Poslední předrajbasový Večer s Kotlíkem se uskuteční 13.11. v klubu Ulita. O vysokohorském treku z Aragonie do Andorry nám příjde popovídat Mirka Streitová.

(středa 13.11, Klub Ulita v 19:00 hod. MIRKA STREITOVÁ: ZA KRÁSAMI CENTRÁLNÍCH PYRENEJÍ)

Blanenšťák pozve do Nepálu

30.10.2013

Zdeněk Špíšek (přírodovědec, horský průvodce a znalec oskeruší) je mladý muž z Blanska, který ve svém věku už stihl procestovat pěkný kousek světa. Navštívil většinu evropských zemí, například ve Skandinávii strávil více než rok. Ta se mu spolu s Marokem stala srdeční záležitostí. Podniká i cesty mimo kontinent (Peru, Bolívie, Nepál, Kostarika, Sýrie, Turecko, Izrael, Island...). „Ať už se toulám po horách, v pouštích nebo v pralese, je pro mne důležité, že se mám kam vracet. Cesty mi přináší kromě vzpomínek i ponaučení jaké často bezvýznamné problémy doma člověk řeší.“ Letos nás pozve do Nepálu.

(neděle 24.11 Kino Blansko, 11:50 hod. ZDENĚK ŠPÍŠEK: HIMALÁJE VE STÍNU VELIKÁNŮ)

Do pralesa s GREEN LIFE

29.10.2013

Milan Jeglík a Zuzana Koloušková nás přijedou seznámit s projektem, který se odehrává na ostrově Sumatra v Indonésii. Dozvíme se podrobnosti o vzniku první české soukromé pralesní rezervace i o vznikající protipytlácké jednotce Green Patroli v NP Leuser. Cílem projektu je ochrana tygrů, levhartů obláčkových, orangutanů, medvědů malajských, či outloňů váhavých. Čeká nás setkání s lidmi, kteří zasvětili svůj život ochraně divoké přírody a snaží se sjednocovat lidi se zájmem o taková témata.

(neděle 24.11, Kino Blansko, MILAN JEGLÍK, ZUZANA KOLOUŠKOVÁ: GREEN LIFE)

Soutěží 18 filmů

24.10.2013

Do soutěže neprofesionálního filmu OKEM DOBRODRUHA je letos přihlášeno celkem 18 krátkých filmů. Tradiční zastoupení mají autoři ze Slovenska. Nyní začíná práce odborné poroty, kterou čeká nelehký úkol vybrat k ocenění ty nejlepší. „Divákům doporučuji například film Královna Engadinu. Zaujalo mě jeho zpracování i příběh o výstupu na Piz Berninu. Při jeho sledování se člověk rozhodně nenudí. Popisuje drsnou akci, ale nechybí ani humor“, říká Alena Žákovská, která jako první shlédla všechny přihlášené snímky.

WWOOF, nejen povídání o cestě

21.10.2013

WWOOF je jednoduše řečeno systém, který umožňuje strávit nějaký čas v rodině farmáře výměnou za pomoc na farmě. Pavel Kovařík, náš cestovatel - necestovatel nám poví, co vše se dá na těchto ekofarmách zažít. Nebo vám připadá normální pěstovat rýži v Horním Rakousku, pořádat šamanský festival v jižním Švédsku, vařit s láskou a v objetí švýcarského hipíka, či popíjet české pivo v domě Angličana uprostřed lesů středního Švédska? Pokud hledáte inspiraci pro své cesty, nebo hledáte návod, jak si vyčistit hlavu, jste tu správně. Kromě povídání o své cestě přidá Pavel tipy, jak na WWOOF.

(sobota 23.11, Dělnický dům, 14:30hod., PAVEL KOVAŘÍK: WWOOF)

Island v předsálí kina

14.10.2013

Po celý listopad bude k shlédnutí v předsálí blanenského kina výstava blanenského fotografa Michala Huberta, studenta brněnského VUT, který se ve volném čase baví jeskyňářstvím, horolezectvím, turisitkou, cestováním. Autor všechny své zájmy spojuje s fotografováním a vyhledává zajímavá a fotogenická místa v různých koutech Evropy. Zavede nás na Island, do země ohně a ledu, která dle něj není není ani zdaleka tak pustou a mrtvou krajinou, jak se může na první pohled zdát. I přes to, že láva jednou za čas charakter této země úplně přetvoří, místní obyvatelé, stejně tak jako flóra a fauna se vždy zvládnou brzy vzpamatovat a brát zdejší nezkrotné a běsnící živly, jako běžnou součást života.

(Kino Blansko 1.-30.11.2013, MICHAL HUBERT: ISLAND, ZEMĚ NEZKROCENÝCH ŽIVLŮ)

První 3D film na RAJBASU!

8.10.2013

3D film není v dnešní době nijak vzácným typem média. Vznikají stereoskopické záznamy koncertů, přírodopisné dokumenty nebo i nejrůznější žánry hraných filmů, třeba i s využitím nejmodernějších digitálních animací. Je ale možné pořídit 3D cestovatelský dokument, tak jej známe v jeho prapůvodní podobě? Bez filmového štábu? Bez drahé a těžké techniky? Bez režiséra, kameramana, osvětlovače, zvukaře, stereomejkra, produkce? Richard Bouda a Marek Audy nezměnili jeskyňářskou expedici na Hollywood. Zůstali jeskyňáři a při tvorbě 3D filmu zachovali prapůvodní smysl slova dokumentární. Během šesti dnů zastali celý filmový štáb. Postavili 3 bivaky, sami si vařili. Vystrojili, slanili a zase vylezli několik propastí. Prosekali se džunglí na dně propasti. Veškerý materiál si v těžkém terénu museli sami odnést. Zaměřili 2,5 kilometrů dosud nezmapovaných jeskyních chodeb. Natáčeli z letadel, vrtulníku, v džungli, na laně i v podzemí. Natáčeli v místech, kde mimo nich ještě nikdy nikdo nebyl.

Rosomákova výzva k účasti na NaFESTu:

4.10.2013

Se slušnou dávkou tradiční patiny Vás tímto opět zvu k divácké, ale predevším k AKTIVNÍ ÚČASTI na dnes již nedílné součásti festivalu RAJBAS – soutěži s názvem NaFEST! O co jde? Je to prozaicky prosté. V dávnověku (cca před 9-ti lety) nás napadlo, že pro Vás festival RAJBAS nemusí nutně nudně začít až na jeho „prahu“ – tedy v předsálí blanenského kina, při vstupu a první negativní zkušenosti spojené se zakoupením vstupného :-D „Dokumentární“ soutěž NaFEST, kterou jsme podpořili tento nápad, je toho dobrým důkazem a díky ní si můžete (jste-li ovšem soutěžící) dokonale užít již vlastní cestu na festival – a to přesně v duchu motta, že i „cesta může být CÍL“! Navíc, pokud jste úspěšní, nakonec i za ten lístek v příštím roce ušetříte.

MEGBOLONDUL - spuštěna registrace!!

1.10.2013

Chcete zažít celovečerní zábavu (třeba do rána) a zaplatit za to mín než za jedno pivo v hospodě? Přijďte na Megbolondul. Megbolondul je šifrovací hra probíhající po Blansku a přilehlém okolí. Pokud jste ještě na žádné obdobné šifrovací hře nebyli, nevadí. Naše šifrovačka je určena spíše pro návštěvníky Rajbasu, než pro “šifrovací drtiče”:D Drtiči si k nám můžou přijet spravit náladu po jiných šifrovačkách, protože je velmi pravděpodobné, že zde dojdou do cíle. Všichni si však užijeme atmosféru nočního Blanska, pozdního podzimu, tmy a zaslouženého horkého čaje v cíli. Více info včetně registrace na stránkách hry.

Cestopisy dnes píše i prezident...

30.9.2013

Zkoušeli jste to taky? Nabídli jste médiím ke zveřejnění článek, ale bez úspěchu? Vedete webové prezentace, ale nejste spokojeni s autorskou úrovní textů? Nebo jen chcete přijít na kloub principům novinářské práce? Zkuste si nejprve odpovědět na otázky: Víte, že mediální zpráva (článek) se nepíše, jak jsme se učili ve škole, v pořadí „úvod – stať – závěr“, ale ve formě „obrácené pyramidy“? Dokážete správně „otevřít“ mediální text? Umíte vhodně používat spojovník a pomlčku? Pokud zní odpovědi záporně, mohly by se vám hodit zkušenosti lektora připravovaného workshopu. Je jím Petr Rybář, autor řady knih a stovek článků, dlouholetý editor odborných textů a publikací, i profesionální novinář.

(sobota 23.11, Dělnický dům, 11:00 hod., PETR RYBÁŘ: JAK ÚSPĚŠNĚ PSÁT)

S Vladimírem Plešingerem do Etiopie

26.9.2013

Víte, kdo to byl Adolf Parlesák (viz foto)? Víte, že průkopnicky cyklotrempoval po Etiopii? A proč nemají Etiopané rádi, když se jejich zemi říká Etiopie? Věděli jste, že tato země drží světový rekord v počtu historických hlavních měst a že zde křesťanství bylo státním náboženstvím půl tisíciletí předtím, než k nám dorazil Cyril a Metoděj? Ať už víte nebo ne, jste zváni na setkání s legendou českého cestopisu Vladimírem Plešingerem.

(sobota 23.11, Dělnický dům, VLADIMÍR PLEŠINGER: HABEŠÍ ZA VÁLKY, ETIOPIÍ V MÍRU)

Pro nedočkavce: Cesty k přírodním národům

23.9.2013

Poslední desetiletí zmenšilo zeměkouli tak, že i běžný smrtelník se relativně snadno může dostat do míst, o nichž dříve věděla jen hrstka zasvěcených. Přestože v minulosti sem čas od času pronikali badatelé, jejich vliv byl nesrovnatelně menší, než mají zástupy dnešních „cestovatelů“.

Další ze seriálů besed Večery s Kotlíkem se bude konat 9.10. ve slavnostní atmosféře. Ulita totiž bude celý měsíc slavit 15. narozeniny a k této příležitosti nám přijde popovídat Milan Daněk, který stál u zrodu klubu.

(středa 9.10, Klub Ulita v 19:00 hod. MILAN DANĚK: CESTY K PŘÍRODNÍM NÁRODŮM)

Zavčas pro dávku podzemního dobrodružství

19.9.2013

Na pohled divný nadpis... Ale je pravdivý. Neboť, kdo se včas nepřihlásí, má i letos smůlu. Omezený počet míst na tradiční RAJBAS Прoгулкy (čti pragulka čili procházka, rus.) je totiž vždy téměř obratem naplněn. Také letos je nachystána s avizovanou dávkou podzemního dobrodružství. Vlhko, voda, bláto, zima, lezení, plazení, krápníky a jiné krasové pozoruhodnosti..... Samozřejmě také pravá jeskynní tma!! V doprovodu zkušených speleologů se můžete vydat na podzemní procházku a ochutnat kouzlo krasové speleologie. Podrobnosti zde.

Faust a Čiko jdou znovu do akce!

13.9.2013

V dostupných referencích, recenzích a kritikách byl vloni jejich premiérový moderátorský počin označen opakovaně za hřeb festivalu. Trochu jsme se báli, že tu slávu neustojí. Ustáli a jsou připraveni... Čiko (jinak pan učitel Roman Burda) poskytl ochotně naší redakci rozhovor.

• Změnil se Vám po loňském Rajbasu život? Jak zvládáte popularitu?

„Jsme na popularitu zvyklí, ale být tak populární jako po loňském Kotlíku... to je opravdu těžké. Život se nám obrátil naruby ...

Hrdinské časy v Tatrách

9.9.2013

Náš Honza Vlasák s úspěchem navštěvuje i jiné fesťáky coby poutavý vypravěč o cyklotrempování po exotických krajích. Na Rajbasu ho však přivítáme s úplně originálním programem. Opráší vzpomínky a přiveze archivní fotky z jinošských let. ...žil jsem tam deset let. Lozil jsem po Tatrách za každého počasí, ve dne i v noci, v listopadu , v máji ... všecko jedno. Učil jsem lézt Petra Hámora i Petra Šperku ... prostě báječná léta.

(sobota 23.11, Dělnický dům, JAN VLASÁK: HRDINSKÉ ČASY V TATRÁCH)

Poslední pecka na závěr: TRABANTI!!!

9.9.2013

„Chtěli jsme ukázat, že i bez GPS a čtyřkolky to jde. A tak jsme jeli trabantem a řídili jsme se mapami.“ Dan Přibáň to letos stihne a objeví se poprvé na RAJBASU. Je opravdu šílenec? Dokáže skutečně s lehkostí vážky a umíněností vola v trabantu projet cokoli? Udělejte si obrázek sami. A máte se fakt na co těšit ...

(neděle 24.11, Kino Blansko, POSLEDNÍ PECKA NA ZÁVĚR – DAN PŘIBÁŇ: TRABANTEM NAPŘÍČ JIŽNÍ AMERIKOU)

A můžeme se těšit na retrospektivní slideshow

10.7.2013

Roku 1976 byli východočeští horolezci v konkurenci 14 zahraničních expedic jedinou úspěšnou skupinou v Kašmírském Himálaji, jehož nejvyšší kótu zdolali – prvovýstupem nezlezenou severozápadní stěnou dosáhli vrcholu Nun Peaku, 7 135 m (viz též kniha Petra Rybáře Čelenka Matky Země, 1979). V období normalizace bylo téměř zázrakem, že se našim horolezcům podařilo odjet – nepochybně i proto se výprava těšila značné popularitě, kterou si však zasloužila hlavně svými úspěchy.

Nová podoba festivalového webu

9.7.2013

Za novou podobou festivalových stránek stojí webmaster Michal Hubert. V krátkém rozhovoru se pokusíme poodhalit proč, jak a kdo ...

• Jak jsi se stal novým webmasterem stránek a co Tě k tomu přivedlo?

„Na Rajbasu se podílím sice jen pár let, ale za to rok od roku víc. A protože studuji informatický obor, tak mě napadlo...

Máš oko dobrodruha?

1.7.2013

Filmuješ a chceš se podělit o své velké či třeba jen malé dobrodružství? Soutěž neprofesionálního filmu OKEM DOBRODRUHA vyhlašuje svůj 14. ročník. Je určena všem autorům, kteří s kamerou objevují svět dobrodružství, dalekých cest a krás přírody.

P.R.A.C.H.T.E.L. - život na niti

10.4.2013

Zorka a Petr jsou opravdové legendy českého horolezectví a bezesporu patří mezi nejzajímavější lidi, kteří náš fesťák opakovaně navštívili. Knihu o neuvěřitelných životních osudech Petra Prachtela napsal Boris Hlavaček a součástí unikátního projektu se může stát každý z nás. Více informací zde.

Webmaster: Michal Hubert, kontakt

© 2013 Festivalrajbas.cz